Atopik Dermatitte
Kortizon içermeyen
Akut Jel &
Bariyer Krem

 • Nörodermatit nedir?

  Nörodermatit, Atopik Dermatit (AD) veya Atopik Egzama doğuştan olan inflmatuvar, kaşıntılı ve çok faktörlü bir deri hastalığıdır ve kronik tekrarlayan bir seyri vardır.

  Devam
 • MAVENA® B12 AD

  Cildin Doğal Bariyer Fonksiyonunun inşa Edilmesi ve Korunması için:
  MAVENA® B12 Akut Jel ve Bariyer Krem

  Devam
 • Medya

  MAVENA® B12 Tanıtım Belgesel Filmi. Sedef, Egzama ve Nörodermit Mağdurlarina.

  Medya

Nörodermatit nedir?

 • Nörodermatit, Atopik Dermatit (AD) veya Atopik Egzama doğuştan olan (genetik eğilim) inflamatuvar, kaşıntılı ve çok faktörlü bir deri hastalığıdır ve kronik tekrarlayan (aralıklı) bir seyri vardır.

Hastalık cilt bariyerinin ve bağışıklık sisteminin bozulmuş bir fonksiyonu olarak karakterize edilmektedir ve sonucu da cildin çevredeki kimyasal ve mekanik uyaranlara karşı aşırı duyarlılık göstermesidir.

Cilt belirtileri hastalığın aşamasına (akut veya kronik) ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Çoğunlukla cilt kızarıklıkları ve aşırı bir kaşıntı devam etmektedir, akut aşamada ise ayrıca kabarcıklar, nodüller, kısmi olarak da kabuklu olan sulu iltihaplanmalar. Nüksetmeler arasında devam eden kronik aşamada ise kızarıklık ve pul pul olmanın yanı sıra belirgin bir cilt kuruluğu görülmektedir. Her iki hastalık aşaması da eş zamanlı olarak vücudun farklı yerlerinde görülebilmektedir.

Nörodermatit genellikle aileden gelen genetik bir yatkınlık ile geçer ve çoğunlukla astım, bahar nezlesi, kurdeşen ya da gıda alerjileri gibi baka alerjik hastalıklarla beraber ortaya çıkmaktadır.

Hastalık genellikle 6 ila 12 haftalık bebekken başlamaktadır. Bu hastalığa sahip olan çocukların yaklaşık %50 ‚sinde hastalık birinci yaşın doldurulmasından önce ortaya çıkmakta ve belirtileri ise çocukların çoğunda 5 yaşını doldurmadan görülmektedir. Çocukların %15 - %20 ‚si ise en azından zaman zaman Nörodermatit‘e maruz kalmaktadır. Nörodermatit iyileşmemektedir ancak yaşın ilerlemesiyle beraber belirtisiz hastalık evrelerinin gelme olasılığı artmaktadır, öyle ki yetişkinlerin sadece %3 - %4 ‚ü Nörodermatit hastalığından şikâyetçidir.

 • Hastalık genelde istikrarlı devam ettirilen temel bir cilt bakımı, hedefli bir tedavi ve çevreden bulunan tahriş edici etkenlerden açınmakla kontrol altına alınabilmekte ve belirgin bir şekilde iyileştirilebilmektedir. • Hastalığın nüksetmesine sebep olan tahriş edici etkenler, mekanik irritanlar ve alerjenler (örneğin ev tozu akarları, gıda alerjileri, parfümler, kozmetik ürünler gibi), duygusal faktörler (stres, öfke, hayal kırıklığı) ve enfeksiyonlardır..